Nowoczesne domy wokół nas

Jeszcze kilkanaście lat temu szczytem marzeń przeciętnego Polaka był zwyczajny, wolnostojący dom. Budowano go zazwyczaj własnymi rękami przy pomocy i udziale rodziny. Brakowało wysokiej jakości materiałów, dlatego budowano nie z tego, z czego chciano, lecz z tego, co w danym momencie było dostępne i osiągalne.
Obecnie sytuacja uległa ogromnej zmianie. Polacy nadal budują domy dla siebie i swoich rodzin. Przykładają jednak zdecydowanie większą uwagę do wykorzystywanych materiałów. Rozwój technologii sprawił, że coraz większą popularnością cieszą się domy inteligentne. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju czujników i instalacji możliwe jest wygodne zarządzanie takim domem niemal bez wstawania z kanapy. Właściciel takiego domu ma pełną kontrolę nad tym co dzieje się w jego czterech ścianach. Może np. samodzielnie decydować o ogrzewaniu, klimatyzacji lub zdać się na komputer, który będzie czuwał nad tym, by w domu panowała pożądana temperatura.
Dom inteligentny umożliwia także zdalne sterowanie oświetleniem, roletami, czy też sprzętem audio, co znacząco wpływa na komfort mieszkania. Rzeczy, które jeszcze niedawno wydawały się fikcją i pokazywane były w filmach fantastycznych, zupełnie niepodziewanie stały się dostępne praktycznie dla każdego.
Tego typu nowoczesne domy nie tylko dają poczucie komfortu. Pomagają również zadbać o bezpieczeństwo domowników. Chodzi tutaj m.in o systemy alarmowe, które zabezpieczają przez włamywaczami i złodziejami. Równie ważny jest zestaw czujników informujących o tym, że w domu wybuchł pożar lub że znajduje się w nim zbyt duże stężenie gazu czy też czadu. Dzięki temu osoby mieszkające w takim miejscu mogą spać całkowicie spokojnie.
Warto pamiętać, że nowoczesne, inteligentne domy to również te, które posiadają rozwiązania chroniące środowisko naturalne. Chodzi tu przede wszystkim o zastosowanie systemów wentylacyjnych, wykorzystujących naturalne ciepło z wnętrza ziemi. W niektórych miejscach istnieje możliwość wykorzystania energii geotermalnej do ogrzewania wody lub pomieszczeń.
Istotną kwestią charakteryzującą inteligentny dom jest jego oszczędność. Nowoczesne urządzenia sterowane za pomocą komputerów pomagają oszczędzić zarówno prąd jak i wodę, wpływając znacznie na obniżenie rachunków.
Podsumowując, dom inteligentny to dom naszpikowany najnowszą technologią. Jego rolą jest zapewnienie domownikom maksymalnego komfortu i wygody, przy jednoczesnym dbaniu o środowisko naturalne. Postęp sprawia, że tego typu rozwiązania będą się upowszechniać.

Dom marzeń

Jak wyobrażają sobie dom marzeń Polacy? Na pewno jest bardzo wiele różnych koncepcji, jednak na pewno pojawia się w tym względzie bardzo wiele powtarzających się cech, jakie powinno mieć lokum naszych marzeń. Na pewno powinno być duże i przestronne, a także bardzo dobrze przystosowane do nas samych. Wielu z nas jako bardzo ważną cechę bardzo często podkreśla również nowoczesność i wykorzystanie innowacyjnych technologii. Na pewno dla takich powstały domy inteligentne.
Co posiada taki dom? Na pewno jeśli chodzi o technologie, to jest on bardzo dobrze przystosowany do bardzo wielu różnych nowinek na rynku i to bardzo często właśnie takie opcje wyposażenia są wybierane przez klientów. Co powinien posiadać właśnie taki dom? Na pewno bardzo wiele różnych systemów, które mogą znacznie ułatwiać życie mieszkańcom, a także mogą być bardzo przestronne i wygodne. Dobrym przykładem takiego systemu ułatwiającego znacznie życie może być sterowanie oświetleniem, czy automatyczne alarmy i bramy. Na pewno wiele takich systemów jest już dobrze znanych, jednak warto podkreślić, że wiele nowych produktów z tych dziedzin weszło w ostatnich czasach na rynek i mogą one na pewno zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych w tych aspektach specjalistów.
Gdzie znaleźć ludzie, którzy mogą pomóc nam w instalacji i budowie takich narzędzi do naszego mieszkania? Na pewno jest w tych dziedzinach bardzo wiele serwisów internetowych, które bardzo szybko mogą dać nam szansę na znalezienie odpowiednich fachowców, którzy mogą w bardzo szybki sposób dać nam to czego pragniemy. Znalezienie takich ekspertów jest o wiele łatwiejsze dzięki narzędziom internetowych i to właśnie ten sposób jest wybierane bardzo często przez ludzi zainteresowanych tym zagadnieniem, ponieważ właśnie taki sposób może wydawać się najszybszy dla wielu z nas.
Co powinni mieć tacy fachowcy, aby mogli być oni uznani za godnych polecenia? Na pewno warto patrzeć na ich doświadczenie i kwalifikacje, ponieważ to właśnie takie aspekty pracy mogą zapewnić nam jak najlepszą jakość pracy i dlatego to właśnie na takie cechy często patrzymy, jeśli chcemy wybrać odpowiednich do takich celów ludzi.
Czy warto inwestować bardzo wiele środków i czasu w nasz dom marzeń? Na pewno bardzo wielu zgodzi się z tym, że może być to bardzo duża inwestycja, jednak wielu zadowolonych klientów na pewno bardzo dobrze świadczy o takich przedsiębiorstwach, które mogą bardzo szybko ułatwiać nam unowocześnianie naszego mieszkania. Na pewno warto przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Dom dla rodziny

Ostatnio w Polsce można zaobserwować, że rodzi się coraz więcej dzieci. Coraz modniejsze staje się macierzyństwo, a nawet posiadanie więcej niż jednego dziecka. Jak jednak przygotować mieszkanie, by rodzinie z dzieckiem żyło się w nim dobrze?
Pamiętajmy, że dom, w którym jest dziecko, musi być porządnie zabezpieczone przed łapkami małego dziecka. Wszelkie gniazdka w domu, ostre kanty - te elementy nie mogą grozić niebezpieczeństwem naszemu dziecku. Wygodniej oczywiście, kiedy uda nam się nabyć wolnostojący dom, ponieważ w takim wypadku i metraż, i ustawienie pomaga nam w aranżacji wnętrza pod kątem posiadania małego dziecka. Jedynym elementem niebezpiecznym będą schody, które należy odpowiednio zabezpieczyć. Ale zawsze można spróbować znaleźć dom parterowy, bez schodów.
Doskonałym miejscem do wychowania małego dziecka jest ogród. Niemowlę można w nim pozostawić w wózku na krótką drzemkę. Dla dziecka starszego ogród będzie miejscem, w którym może ono odkrywać codziennie coś nowego. Każde drzewo, krzew, zakamarek może zostać spenetrowane przez dziecko. Jest ono przy tym bezpieczne, znajdując się w miejscu zadbanym i zaaranżowanym przez nas. W przypadku jeszcze starszego dziecka ogród może stać się placem zabaw, gdzie znajdzie się i piaskownica, i na przykład drabinki czy mała ścianka wspinaczkowa. Wszystko to zależy od naszej inwencji i może dać wiele radości dziecku. To ono, codziennie odkrywając coś nowego, będzie beneficjentem kosztów, jakie poniesiemy, decydując się na zakup takiego miejsca. Pamiętajmy, że dobro dziecka i jego rozwój powinny być dla nas najważniejsze.

Domy jednorodzinne, domy parterowe

Pomysł na dom nowoczesny

Domy nowoczesne nie mają jednej definicji. Dla jednych osób są to domy o różnych, dziwnych kształtach, dla drugich są to domy, które elewację mają w formie wyjątkowo rzucającej się w oczy. Nie można jednoznacznie określić, jaki to jest dom. Jedna osoba uważa, że do kategorii domów nowoczesnych należą przede wszystkim domy parterowe i na takie projekty będzie się nastawiać, ktoś inny zaś powie, że domy nowoczesne to takie, które maja użytkowe poddasze, bo w sposób nowoczesny jest ono wykorzystane a nie tylko jest pustą przestrzenią pod dachem. Niemniej jednak obojętnie, kto jak określi dom nowoczesny to najpierw musi na taki dom powstać projekt. Żeby był projekt musi być pierwszy pomysł. Kto jak widzi dom nowoczesny tak będzie go opisywał i tak będzie go wymyślał. Projektant biorąc pod uwagę wszystkie obowiązujące przepisy ten pomysł przeniesie na papier formie rysunków i opisu technicznego. To on doskonale wie, w jaki sposób dobrać materiały, żeby nie gryzły się ze sobą jak i wie jak zaprojektować grubość ścian, żeby spełniały wszystkie obowiązujące wymogi. Nie można samemu sobie wyrysować projektu i dać go do zatwierdzenia przez odpowiedni organ. Od tego są projektanci z uprawnieniami i właśnie my taką kadrę posiadamy. Nasi projektanci domów jednorodzinnych czy też domów parterowych doskonale są poradzą z każdym pomysłem i z każdym udziwnieniem przez Państwa wymyślonym. Po nich nie muszą już Państwo spędzać godzin w przepisach i sprawdzać czy projekt jest poprawnie wykonany. Zwracając się do naszych projektantów już o nic Państwo nie muszą się martwić, ponieważ przygotują cały projekt od podstaw do samego końca będąc w ciągłym kontakcie z Państwem i systematycznie nanosząc wszystkie ewentualne poprawki. To Państwo będą decydować jak mają być ułożone ściany, a nasi projektanci będą tak wyliczać wytrzymałość poszczególnych elementów, żeby wszystko było zgodne z obowiązującymi przepisami, normami oraz sztuką budowlaną.

O luksusie słów kilka

Luksus kojarzy nam się jednoznacznie z wielkim przepychem. Domy luksusowe są synonimem bogactwa, zamożności. Wyobrażamy je sobie na podobieństwo nowoczesnych pałaców z basenami, siłowniami, saunami i innymi udogodnieniami takimi jak windy czy olbrzymie tarasy. Ale domy luksusowe nie muszą kosztować fortuny. Mogą być dostępne dla każdego. Domy luksusowe to domy nowoczesne, ekologiczne i energooszczędne, ale przede wszystkim to budynki inteligentne. Co to jest dom inteligentny i co ma wspólnego z luksusową rezydencją?

Czym właściwie jest inteligentny dom? Temat jest satosunkowo popularny i coraz więcej mówi się i słyszy o inteligentnych budynkach. Ale, jak to wygląda w praktyce? W zasadzie przeciętny Kowalski nie odpowie na to pytanie konkretnie, pozostaną domysły na temat technologii, elektroniki w takim domu. Inteligentny dom luksusowy będzie nam się kojarzył z budynkami rodem z science fiction jako budynek nieprzyjazny, zimny i surowy. Czy tak jest naprawdę? Warto ten stereotyp przełamywać, dlaczego? Ponieważ to, jak w tym domu będziemy się czuli, zależy tylko i wyłącznie od nas czyli mieszkańców i właścicieli takiego budynku.

Główną zaletą domu inteligentnego jest dostęp do nowoczesnych technologii, które służą wygodzie i bezpieczeństwu użytkowników. Domy luksusowe dbają także o bezpieczeństwo naszej planety, są bowiem ekologiczne. Koszty wybudowania domu inteligentnego zwracają się w niedługim czasie, a właściciele oszczędzają na jego codziennym utrzymaniu. Dlatego też przed budową klasycznego domu warto się zastanowić, czy nie lepiej byłoby doinwestować trochę więcej i zbudować dom nowoczesny, inteligentny dom.

Inteligencja takiego budynku polega przede wszystkim na tym, że jest energooszczędny, ma bowiem wbudowane specjalne czujniki, które same uruchamiają odpowiednie urządzenia, a gdy z nich nikt nie korzysta - wyłączają. Same zapalają światło i gaszą. Rolety w oknach mogą automatycznie dopasowywać się do pory dnia i zamykać się, gdy w pokoju zrobi się ciemno. Są to udogodnienia, które stają się coraz popularniejsze.

Adaptacja projektu domu

Wybór gotowego projektu domu z katalogu jest rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać, że gotowy projekt zawsze musi przejść proces adaptacji, czyli przystosowania do wymagań działki, na której ma być zrealizowany. Bez naniesienia odpowiednich zmian nie będziemy mogli uzyskać pozwolenia na budowę i rozpocząć inwestycji.
Adaptacja projektu domu wykonywana jest przez architekta adaptującego. Polega przede wszystkim na naniesieniu odpowiednich zmian na projekcie, ale może także obejmować pomoc w wypełnieniu i przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Dostosowanie projektu budynku do wymagań działki może wiązać się z wprowadzeniem zmian na przykład w kącie nachylenia dachu lub konstrukcji i grubości fundamentów. Wiele zależy od takich czynników jak plan zagospodarowania przestrzennego oraz parametry samej działki, na której ma stanąć budynek. Warto również wiedzieć, że poprawki w projekcie możemy wprowadzać także już po rozpoczęciu budowy domu. Oczywiście w zdecydowanej większości przypadków wymagają one dokonania odpowiedniego zgłoszenia. Zaniedbanie formalności w tej kwestii może niestety wiązać się nieprzyjemnymi konsekwencjami, które mogą również wpłynąć na opóźnienie w realizowaniu inwestycji.
Wszystkie domy jednorodzinne oraz inne budynki, które powstają na podstawie gotowego projektu, muszą przejść proces adaptacji. Na szczęście adaptacja projektu oferowana jest zazwyczaj przez biuro projektowe, które przygotowało dany projekt i wliczona jest w jego cenę, dlatego nie stanowi poważnych kosztów. Biorąc pod uwagę cenę przygotowania projektu domu na indywidualne zamówienie oraz skalę wydatków związaną z budową domu, dostosowanie gotowych rozwiązań nie wydaje się sporym obciążeniem finansowym.

Zalety gotowego projektu domu

Gotowe projekty domów z katalogu mogą wydawać się mało interesującym rozwiązaniem, przeznaczonym przede wszystkim dla osób, których po prostu nie stać na zamówienie indywidualnego projektu przygotowanego zgodnie z ich potrzebami. Gotowe projekty mają także inne zalety i po bliższym zastanowieniu się, można dość do wniosku, że nie są wcale takim złym rozwiązaniem.
Oprócz oczywistej oszczędności pieniędzy projekty domów z katalogu to przede wszystkim sprawdzone i praktyczne rozwiązania wypróbowane już przez osoby, które zdecydowały się wcześniej na ich wybór. Nie musimy się także obawiać, że są one gorszej jakości - tego typu projekty, tak samo jak te zamawiane indywidualnie, przygotowywane są przez w pełni profesjonalnych architektów, którzy opracowują je zgodnie ze wszystkimi normami. Nie powinniśmy mieć więc w żadnym wypadku poczucia, że otrzymujemy produkt w jakikolwiek sposób gorszy pod względem jakości. Kolejną zaletą gotowego projektu domu jest oczywiście oszczędność czasu. Wybór rozwiązania z katalogu to dużo szybszy proces niż przygotowywanie nowego projektu od zera, jest to więc szczególnie korzystna opcja dla wszystkich, którzy nie mogą zbyt długo czekać. Jeśli zależy nam na wprowadzeniu jakiś konkretnych rozwiązań lub na oryginalności, także wśród gotowych projektów domów znajdziemy wiele ciekawych i różnorodnych pomysłów. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że możemy wprowadzić zmiany w tego typu projekcie, które sprawią, że będzie on lepiej dopasowany do naszych potrzeb.
Domy jednorodzinne wybudowane na podstawie gotowych projektów to praktyczne i oszczędne rozwiązanie, które umożliwia wielu osobom z ograniczonym kapitałem postawienie własnego domu. Warto pamiętać, że w przypadku tak poważnej inwestycji jaką jest budowa domu, liczy się przede wszystkim nasze zadowolenie oraz wygoda, dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór projektu.

Najważniejszy etap adaptacji projektu

Inwestorzy stawiający pierwsze kroki wybierają swój własny projekt domu, który wydaje się pasować do ich działki, położenia terenu, okolicy. Nie mniej jednak okazuje się, że sam projekt to dopiero początek, wypadowa do dalszych działań. W świetle prawa jest to jedynie projekt obiektu budowlanego, a nie pełnowartościowy projekt architektoniczno - budowlany. Wiadomo także, że projekt jest potrzebny do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. W związku wpierw potrzebna jest adaptacja projektu. Na czym ona polega i czemu służy? Wspomniana czynność ma za zadanie dostosować wybrany projekt do indywidualnych uwarunkowań zarówno okolicy, jak i gruntów, działki. Najogólniej mówiąc musi spełnić wymagania warunków zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. Projekt domu staje się indywidualnie dopasowany do konkretnej działki, do obowiązującej na niej praw. Adaptacja projektu składa się z dwóch zakresów chociaż często wystarczającym okazuje się ten pierwszy. Charakteryzuje się on czynnościami wykonywanymi przez projektanta - architekta będącego autorem podstawowego projektu, który dostosowuje projekt domu do konkretnych warunków działki. Bierze przy tym procesie pod uwagę takie czynniki jak strefę klimatyczną, właściwości gruntu, ukształtowanie terenu, wielkość działki. Ważny podczas adaptacji projektu jest wspomniany wyżej plan zagospodarowania działki. Projektant wykonuje specyfikację konstrukcji i instalacji a także weryfikuje obliczenia. Zazwyczaj to właśnie ten proces jest wystarczający i nasz projekt domu staje się w pełni funkcjonalny i pełnoprawny. Nie mniej jednak bywają sytuacje, w których ten zakres należy poszerzyć. Wynika to głównie z niezgodnością projektu bazowego do urzędowych warunków. Najczęściej w takich sytuacjach wrażliwą kwestią jest kąt nachylenia dachu, wysokość, szerokość budynku albo też szerokość elewacji.

Zastosowanie różnych technologii

Kompetencje naszych pracowników nie kończą się na narysowaniu murów i wyliczeniu potrzebnej stali. Nasi projektanci mają bardzo szeroki zakres posiadanej wiedzy, którą przez cały czas poszerzają. Doradzą oni Państwu między innymi, jaki dobrać rodzaj instalacji, aby jak najbardziej zmniejszyć koszty utrzymania przez Państwa wymarzonego domu, ale jednocześnie, aby zachowali Państwo najwyższy komfort. Jesteśmy w stanie doradzić Państwu jak i dla Państwa zaprojektować instalację wodno-kanalizacyjną, instalację elektryczną, teletechniczną czy też nawet alarmową. Dodatkowo nasi projektanci są wyspecjalizowani w pompach ciepła, więc są w stanie Państwu przedstawić jej działanie oraz jednocześnie zaprojektować ją dla Państwa. Warto przy tym wspomnieć, że pompa ciepła pozyskuje energię cieplną ze źródeł naturalnych takich jak na przykład grunty czy powietrza. Jest to urządzenie małych gabarytów, bo można ją porównać do lodówki. Jest to jedno z rozwiązań stosowanych w domach pasywnych lub energooszczędnych, dlatego warto jest się nad taką pompą zastanowić. Dzięki niej oszczędza się energię, ma się zapewnioną dobrą wentylację w domu oraz nie pojawia się wilgoć w domu. Jak widać pompa cieplna ma same zalety, ale o tym bliżej przedstawią wszelkie informacje Państwu nasi projektanci, którzy takimi tematami zajmują się, na co dzień i na pewno kompetentnie odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania. Jednocześnie mogą Państwo zapytać o domy inteligentne, które również są tą lepszą stroną naszych projektantów. Projektujemy domy jednorodzinne w systemie EIB od kilku lat i musimy przyznać, że ta technologia się zaczyna bardzo przyjmować na naszym rynku. Są to domy zarówno energooszczędne jak i luksusowe, czyli jest to połączenie kilku rzeczy na raz. W domach luksusowych dzięki zastosowaniu systemu EIB można zarządzać jednocześnie ogrzewaniem, wentylacją i oświetleniem poprzez zintegrowany system sterowania.

 

Oszczędzajmy energię

O tym jak ważne jest w dzisiejszych czasach oszczędzanie energii wie chyba każdy i każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to główny element, którym każdy inwestor powinien się kierować. Najważniejsze przy domu energooszczędnym jest jego położenie, bo właśnie pod nie będą projektowane ściany oraz przegrody, aby jak najmniej ciepła z domu jednorodzinnego uciekało w trakcie użytkowania. Nie wiele osób sobie zdaje sprawę z tego, że najpierw projektant powinien pojechać na działkę i zobaczyć, co ją otacza, jak jest dokładnie ulokowana i jak będzie na niej posadowiony dom. Dla naszych projektantów jest to pierwszy krok, który robią. Najpierw jadą na działkę i patrzą jak można wykorzystać tam źródła energii w największej skali. Następnie pokazują inwestorowi jak oni widzą ułożenie domu na działce, aby w konkretny sposób wyeliminować mostki cieplne. Nasze biuro projektowe specjalizuje się w projektowaniu domów jednorodzinnych energooszczędnych wykorzystując najróżniejsze, a zarazem najlepsze technologie wykonania. Projektanci proponują najlepsze rozwiązania, jeżeli chodzi o konstrukcję ścian, elementy wykończeniowe czy stolarkę okienną. Państwo, jako inwestorzy powinni pamiętać o tym, że wybudowany dom energooszczędny znacznie podwyższa komfort użytkowania, przez co bardzo rośnie jego wartość rynkowa. Jako biuro projektowe oprócz dobrze dobranych materiałów i do budowy domu energooszczędnego zapewniamy również projekt energetyczny domu, który jest potwierdzenie oszczędności energii. Warto jest się spotkać z naszym przedstawicielem, aby mógł Państwu w pełni przedstawić ofertę, ponieważ oprócz domów energooszczędnych, które w dzisiejszych czasach są bardzo popularne i jednocześnie dają luksus użytkowania to również projektujemy domy jednorodzinne tradycyjne w formie luksusowej, które również cieszą się bardzo dużym zaufaniem naszych klientów.