Budowa własnego domu

Na rynku możemy znaleźć naprawdę duży wybór gotowych domów jednorodzinnych o bardzo różnym metrażu oraz standardzie. Większość osób może bez większego problemu wybrać coś dla siebie z tej oferty. Wielu ludzi jednak nadal decyduje się na samodzielne wybudowanie własnego domu od podstaw. Czym podyktowany jest taki wybór?
Oczywiście samodzielna budowa własnego domu daje dużą większą swobodę wyboru różnych rozwiązań, zaczynając do projektu domu, kończąc na kolorze dachu i innych detalach, które mogą wydawać się nieistotne, ale mają swoje znaczenie. Wprawdzie i tak zazwyczaj decydujemy się na gotowe, raczej standardowe projekty domów, zawsze mamy jednak możliwość wprowadzenia różnych poprawek i zmian, które sprawią, że będą one lepiej dopasowane do naszych potrzeby. Budowa własnego domu wiąże się oczywiście z koniecznością dużego zaangażowania w cały proces i nadzorowania go na bieżąco. Może być to męczący i stresujący proces, umożliwia on jednak dokładną kontrolę jakości wykonywanych prac oraz wykorzystywanych materiałów. Mamy więc szansę dopilnowania wszystkich szczegółów, znamy też dużo lepiej dom, w którym będziemy mieszkać. Samodzielna budowa domu daje więc dużo większą kontrolę nad przebiegiem całego procesu budowy i wyborem konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych, które mogą się później przekładać w bardzo dużym stopniu na komfort mieszkania i użytkowania takiego budynku.
Jeśli marzymy o posiadaniu własnego domu, warto jest zatem rozważyć zainwestowanie czasu i energii w budowę. Da nam to bez wątpienia dużo większą satysfakcję oraz zadowolenie z późniejszego użytkowania domu oraz gwarancję jakości jego wykonania, której nie możemy mieć do końca w przypadku zakupu gotowego domu. Oczywiście także możliwość zbudowania domu zgodnie z indywidualnie przygotowanym projektem jest bardzo kusząca dla wielu osób, które mogą sobie na to pozwolić pod względem finansowym.

Jednoodzinny i ekologiczny

Poszukując dla siebie i swojej rodziny najlepszego rozwiązania na nowy dom marzeń nie tak łatwo pogodzić oczekiwania wszystkich przyszłych mieszkańców. Do tego dochodzą jeszcze uwarunkowania terenu zapisane w planie zagospodarowania przestrzennego oraz wielkością samej działki. Bardzo ważne jest otoczenie oraz najbliższe sąsiedztwo. Dopiero po zebraniu tych wszystkich danych można usiąść do wybrania projektu domu idealnego. Jeśli myślimy o domu dla całej rodziny zazwyczaj przeglądamy domy jednorodzinne. Oczekujemy od nich funkcjonalności, praktyczności a także relatywnie niskich kosztów eksploatacji. Nie mniej ważna jest swoista elastyczność domu polegająca na łatwej zmianie przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. Jest to szalenie ważne zwłaszcza, że mamy świadomość, że po latach dorosłe już dzieci będą budowały własne domy. Warto zainwestować w projekt domu ekologicznego. Który jednak wybrać? Czy postawić na domy drewniane czy też lepszym rozwiązaniem będą domy nowoczesne? I jedno i drugie rozwiązanie będzie dobre o ile taki właśnie styl jest nam najbliższy. Nadrzędnym kryterium powinno być zastosowanie najnowszych technologii, które pozwalają wybudować dom z grupy energooszczędnych. Te charakteryzują się przede wszystkim niskimi kosztami eksploatacji, dobrymi wartościami parametrów przenikania ciepła i genialną izolacją. Jeśli chcemy wybudować dom jednorodzinny powinniśmy skupić się na jego wewnętrznym projekcie, rozmieszczeniu pomieszczeń i ich wielkości. Bardzo ważne jest właściwe umiejscowienie sanitariatów, a także zaprojektowanie tak potrzebnych pomieszczeń gospodarczych, które w każdym domu są potrzebne. Warto też przemyśleć kwestię podpiwniczenia, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z małą działką, na której nie będzie miejsca na budynki gospodarcze. Jeśli natomiast nasza działka jest okazała możemy przejrzeć także projekty domów parterowych.

Projekt dla każdego

Żeby wybudować dom potrzebny jest dobry projekt - to doskonale wie każdy przyszły Inwestor. Nie mniej jednak zdania w jaki sposób należy go pozyskać są podzielone. Jedni wychodzą z założenia, że wyłącznie te wykonany na zamówienie jest w stanie spełnić wszelkiego rodzaju wymagania i oczekiwania. Słyszy się też opinie, że te gotowe, są jedynie namiastką, za którą przyjdzie nam zapłacić o wiele więcej aniżeli się spodziewamy a i tak nie będziemy w stanie znaleźć tego idealnego. To tak naprawdę mit. Biura architektoniczne dokładają wszelkich starań, by w ich ofercie znalazły się idealne rozwiązania. Kilka argumentów pokaże, że przytoczone stwierdzenie nie ma najmniejszego pokrycia w rzeczywistości. Po pierwsze mamy pełną swobodę w wyborze. Dostępne powszechnie projekty domów umożliwiają zapoznanie się z nimi. Jeśli interesuje nas konkretna kategoria i wiążące się z nią rozwiązania mamy ją podaną niemalże na tacy. Wystarczy na przykład wpisać w wyszukiwarce hasło domy energooszczędne projekty i otrzymamy kilkaset propozycji skierowanych do klientów o różnych preferencjach i zasobności portfela. Kolejnym argumentem jest fakt, że dzięki profesjonalnemu podejściu architekta otrzymamy projekt domu skrojony na miarę. Dzięki doradztwu będziemy w stanie ukierunkować swój wybór we właściwy sposób. Gotowe projekty domów jednorodzinnych to optymalne rozwiązania, które pozwalają na elastyczne wykorzystanie powierzchni domu wraz ze zmianami zachodzącymi na przestrzeni lat w rodzinie. Oprócz tego te projekty są dopracowane w najmniejszych szczegółach o czym świadczy chociażby wykorzystanie i zaplanowanie każdej powierzchni i zakwalifikowanie jej do użytkowej. Zwłaszcza domy jednorodzinne charakteryzują się połączeniem wielu czynników mających w późniejszym czasie potężny wpływ na ergonomię całego budynku. Klient może wybrać pomiędzy wyglądem nowoczesnym lub tradycyjnym, co znacznie poszerza jego możliwości.

Zalety domów drewnianych

Jednym z ciekawych materiałów budowlanych, które nadal nie cieszą się zbyt dużą popularnością w naszym kraju, jest drewno. Gdy podejmujemy tak poważną inwestycję jaką jest budowa domu, wolimy raczej unikać niesprawdzonych i nietypowych rozwiązań, czasem jednak warto jest wziąć różne mniej popularne rozwiązania. Jeśli decydujemy się na zbudowanie domu warto rozważyć wybór właśnie drewnianej konstrukcji.
Domy drewniane mają bardzo wiele różnego rodzaju zalet, z których często nie zdajemy sobie nawet sprawy. Należy do nich na przykład bardzo pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Badania naukowe potwierdzają, że ludzie mieszkający w domach zbudowanych z drewna żyją dłużej i cieszą się lepszą kondycją. Może to wynikać z kilku czynników. Po pierwsze domy z drewna są całkowicie naturalne - nie zawierają żadnych substancji, które mogłyby być szkodliwe dla ludzi. Po drugie w drewnianym domu panuje niepowtarzalny mikroklimat, którego nie da się odtworzyć w innych warunkach. Dziwi więc fakt, że domy jednorodzinne wykonane z drewna cieszą się nadal tak małą popularnością. Inną zaletą domów drewnianych jest również łatwość budowy. Tego typu budynki wznoszone są na miejscu z gotowych materiałów. Budowa odbywa się szybko i może mieć miejsce o praktycznie każdej porze roku, drewniane domy są więc doskonały rozwiązaniem dla wszystkich osób, którym zależy na czasie.
Oczywiście drewniane domy mają również swoje wady. Największą jest szybka utrata ciepła i w związku z tym większe koszty ogrzewania takiego budynku. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wszystkie zalety domów jednorodzinnych z drewna okaże się, że jest to rozwiązanie zdecydowanie warte rozważenia, zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci, o których zdrowie chcemy się zatroszczyć. Dlatego warto wziąć pod uwagę drewno jako materiał budowlany, który może stanowić doskonałą i bardzo korzystną alternatywę dla bardziej popularnych rozwiązań.

Jednorodzinne domy parterowe

Biorąc pod uwagę fakt, że dom buduje się na lata a liczba mieszkających w nim osób wraz z upływem lat może się zmniejszyć warto dobrze przemyśleć sprawę wyboru konkretnego projektu domu. Przeglądając różne gotowe propozycje dobrze jest je zestawić z rzeczywistymi potrzebami nie liczonymi na wyrost. Budując dom dla pięcioosobowej rodziny nie trzeba koniecznie stawiać na potężną willę, ponieważ dostępne na rynku projekty domów jednorodzinnych są niebywale funkcjonalne. Warto zwrócić szczególną uwagę na domy parterowe, które są nie tylko wygodne, ale i praktyczne. Ich niebywałą zaletą jest łatwa infrastruktura i możliwość szybkiego wybudowania. Jeśli wybierzemy projekt domu nie przekraczającego 160 mkw koszta jego budowy będą niższe aniżeli domu piętrowego. Brak okien połaciowych, schodów czy budowy stropu nad parterem ucieszy każdy portfel inwestora. Domy jednorodzinne w tych projektach są oparte na dobrej acz prostej konstrukcji, a to ważny atut podczas całego procesu budowania. Warto wiedzieć, że żeby móc wybudować tak nowoczesny dom parterowy potrzebna będzie odpowiednio duża działka. Nie można przeoczyć również pomieszczeń gospodarczych, które w takim domu wymagają wygodnego i dyskretnego ułożenia. Zwróćmy także uwagę na projekty instalacyjne, zwłaszcza te wodno – kanalizacyje, by były wykonane w przemyślany sposób. Dobry projekt domu jednorodzinnego parterowego musi być funkcjonalny w każdym calu, to oznacza, że nie może być tam tak zwanych martwych powierzchni – takich nie do zagospodarowania. Najbardziej ergonomiczne rozwiązania to domy parterowe o zwartej i jednolitej bryle i nieskomplikowanej konstrukcji dachu. W każdym biurze architektonicznym Inwestorzy otrzymają najbardziej optymalne rozwiązania dostosowane do wielkości posiadanej działki oraz ogólnych możliwości zabudowy. Jeśli chcemy wybrać właśnie taki dom dobrze jest się odpowiednio przygotować na pierwszą wizytę u architekta.

Dlaczego domy parterowe są popularne?

Dom parterowy to inaczej budynek parterowy z nieużytkowym poddaszem lub bez poddasza określanego bardzo często jako strych - z zagospodarowaną tylko jedną kondygnacją parteru. Taki dom kojarzy się najczęściej z nowoczesnymi konstrukcjami domów. Domy nowoczesne są domami energooszczędnymi i ekologicznymi. Domy parterowe mogą również spełniać te normy budowlane.

Domy parterowe są jednymi z najpopularniejszych budynków, na których postawienie decyduje się obecnie wielu inwestorów. Dlaczego tak się dzieje i czym sobie domy parterowe zasłużyły na to wyróżnienie?

Przede wszystkim budynki jednokondygnacyjne są budynkami tanimi. Niskie koszty ich budowy wynikają zaś z prostej konstrukcji, nieskomplikowanej bryły takiego domu oraz braku stropu i bardzo często braku podpiwniczenia. Sama aranżacja nowoczesnego domu parterowego jest także niekłopotliwa i stosunkowo tania w realizacji. Wszystkie pomieszczenia mają bowiem jednakową, standardową wysokość, która gwarantuje zakup wymiarowych mebli. Poza tym warto się zdecydować na ograniczoną ilość ścianek działowych, a dzięki temu zabiegowi można nawet na małej powierzchni mieć odczucie przestronności wnętrza. Jest to bardzo prosty i w dodatku ograniczający koszty zabieg architektoniczny. Poza tym dom parterowy jest domem jednorodzinnym. Projekty domów jednorodzinnych bardzo często zawierają konstrukcje jednokondygnacyjne. Domy parterowe mogą być małe lub średnie. Duże domy jednokondygnacyjne generują większe koszty działki, ponieważ powierzchnia działki musi być optymalnie dostosowana do powierzchni domu. Projekty domów parterowych zawierają także gotowy projekt ogrodu. Dom zaś zazwyczaj jest ładnie wkomponowany w ogród. W gotowym projekcie znajdziemy też pomysł na konkretne zagospodarowanie działki, na której ma stanąć budynek, jest to ciekawe i oszczędne rozwiązanie.

Inwestor jest najważniejszy

Każdy chce mieć swój dom z marzeń, dlatego jedną z oferowanych przez nas usług jest projekt indywidualny. Zazwyczaj takie projekty indywidualne są domami, w których zastosowana jest nowoczesna architektura i najróżniejsze nowe technologie, które są rzadko spotykane. Nasze doświadczenie w projektowaniu pozwala nam na to, aby sprostać wszelkim wymaganiom. Jeżeli inwestor wymyśli sobie, że jego dach ma być odwrócony to nasi projektanci go tak zaprojektują. Oczywiste jest, że wykonanie takiego projektu domu jednorodzinnego jest droższe niż przy zwykłym domu tradycyjnym z projektu powtarzalnego, ale jest to dom wyjątkowy. Daje luksus inwestorowi oraz przede wszystkim jest jego osobistym projektorem. Nasi projektanci przede wszystkim przyjmują informacje i założenia od inwestora a ich zadaniem jest stworzenie z tego całości i narysowanie tego. Przecież nie wszyscy muszą na wszystkim znać i nie wszyscy muszą wiedzieć, że istnieje coś takiego jak mostek cieplny. Od tego są projektanci, dlatego nie ma, czego się bać, wystarczy przyjść i powiedzieć, czego się oczekuje. Żaden z naszych projektantów na pewno nie wyśmieje żadnego pomysłu, jedynie, co robi to wysłucha i pomoże. Projektant stworzy pierwszy zarys domu, ale jednocześnie cały projekt udoskonali oraz zaproponuje najlepsze rozwiązania. Jesteśmy biurem projektowym, które podchodzi do inwestorów z sercem. Dla nas najważniejszy jest klient i jego pomysł, a nie to, co umie i jakie ma doświadczenie w budowaniu domów. To my jesteśmy od tego, żeby projektować a Państwo od tego, żeby stawiać nam poprzeczkę z wyzwaniem coraz wyżej. Czekamy na Państwa pomysły projektów domów jednorodzinnych, projektów domów parterowych oraz na Państwa wymagania, postaramy się im wszystkim podołać i stworzyć dla Państwa projekt domu luksusowego, właśnie takiego, jaki Państwo sobie wymyślą, wymarzą i w jakim Państwo chcą zamieszkać.

Projekty domów energooszczędnych

Oszczędzanie energii budzi coraz większe zainteresowanie, zarówno ze względu na wzrost świadomości ekologicznej, jak i wysokie koszty, które wiążą się z utrzymaniem stałej temperatury w budynkach. Coraz większą popularnością ciszą się także projekty domów, które przewidują różnego rodzaju rozwiązania energooszczędne.
Projekty budynków energooszczędnych bez trudu znajdziemy w Internecie, wpisując w wyszukiwarce na przykład hasło domy energooszczędne projekty. W ten sposób szybko zapoznamy się z przykładowymi rozwiązaniami. Możemy także znaleźć więcej informacji na temat konkretnych technologi zastosowanych w danym budynku oraz przewidywanych oszczędności, jakie możemy uzyskać jeśli zdecydujemy się na energooszczędny projekt domu.
Gdy wybieramy tego typu projekt, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim powinna nas interesować jakość ocieplenia. Ocieplenie jest jednym z tych elementów, na których naprawdę nie warto jest oszczędzać, ponieważ wykonane we właściwy sposób i z zastosowaniem dobrej jakości materiałów, przekłada się w bardzo dużym stopniu na zmniejszenie wydatków związanych z ogrzewaniem.
Warto zwrócić na to uwagę już na etapie wyboru projektu domu, ponieważ istnieją różne rozwiązanie, które można zastosować tylko na tym etapie. Inną cechą projektów budynków energooszczędnych jest zastosowanie różnego rodzaju elementów architektonicznych, które chronią dom przed nadmierną utratą ciepła. Należą do nich takie rozwiązania jak na przykład stosowanie zamkniętych, przeszklonych tarasów, czy zabudowanych balkonów. Inną metodą zatrzymania ciepła jest zastosowanie na przykład tak zwanych wiatrołapów. Warto zwrócić uwagę, czy wszystkie te elementy zostały uwzględnione w projekcie domu, który chcemy zbudować. Energooszczędne projekty domów są wyborem zdecydowanie wartym uwagi i zainteresowania.

Ciekawe projekty domów parterowych

Parterowe domy cieszą się do wielu lat niesłabnącą popularnością i bardzo dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Jest to spowodowane głownie faktem, że tego typu budynki wiążą się ze sporą oszczędnością. Są także idealnym rozwiązaniem dla niedużych rodzin z jednym lub dwojgiem dzieci, które nie potrzebują dużej powierzchni mieszkalnej, a jednocześnie dysponują raczej ograniczonym kapitałem finansowym.
Projekty domów parterowych prezentują dosyć dużą różnorodność. Możemy znaleźć wśród nich zarówno bardzo klasyczne i proste rozwiązania, które mają przede wszystkim w jak najbardziej funkcjonalny sposób zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkaniowe rodziny, jak i bardziej nowoczesne rozwiązania, które przykładają także wagę do oryginalności i zastosowanie różnych ciekawych pomysłów architektonicznych. Dzięki katalogom zawierającym różnego rodzaju gotowe projekty domów parterowych możemy szybko przekonać się jak wiele rozwiązań mamy do wyboru. Bez większego problemu znajdziemy na przykład ekologiczne i niedrogie domy wykonane z drewna, które stanowią naprawdę ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które przykładają sporą wagę do troski o zdrowie swoje i sowich dzieci oraz do dbania o środowisko naturalne. Projekty domów jednokondygnacyjnych to także bardziej nowoczesne pomysły, na przykład budynki o płaskim dachu oraz ciekawej bryle. Oczywiście tego typu rozwiązania wiążą się zazwyczaj z koniecznością zainwestowania odpowiedniego kapitału oraz posiadania wystarczająco dużej działki, są to jednak ciekawe i warte uwagi projekty, które łączą oryginalną, nowoczesną formę z nowoczesnymi technologiami, pozwalającymi na oszczędzanie energii, oraz ciekawą estetyką.
Projekty domów parterowych są bardzo różnorodne i oferują wiele ciekawych rozwiązań, dlatego zdecydowanie warto się z nimi zapoznać jeśli planujemy budowę własnego domku jednorodzinnego.

Luksus w domowym zaciszu

Willa, luksusowa rezydencja, każdy o nich słyszał, każdy, kto posiada wyobraźnię, potrafi domyślić się, jak wyglądają domy luksusowe, w których mieszkają najbogatsi ludzie. Basen, prywatne korty tenisowe, taras, dobra lokalizacja i działka wielkości pola golfowego – tak powinna być wyposażona każda wymarzona rezydencja.

Przeciętnego Kowalskiego stać tylko na kredyt mieszkaniowy w bloku na obrzeżach miasta, bo w centrum po prostu jest za drogo. Jednak każdy z nas ma marzenia i chciałby mieć własny domu, kawałek własnego luksusu. Na najdroższy dom w Polsce statystyczny Kowalski musiałby pracować około 42 tysięcy miesięcy! Dom byłby więc jego po 3, 5 tysiącach lat. Warunki wszakże na zdobycie takiej rezydencji są dwa - pierwszy, że Kowalski dożyje takiego wieku, a drugi, że swoje średnie miesięczne wynagrodzenie w całości przeznaczy na oszczędzanie. Przeciętnego Kowalskiego na taką rezydencję nigdy stać nie będzie.

Projekty domów luksusowych zakładają, że dom stanie na bardzo dużej działce, która może mieć powierzchnię nawet kilku lub kilkunastu tysięcy metrów. Bryła architektoniczna budynku może być zdecydowanie futurystyczna lub klasyczna o charakterze starego dworku. Dom będzie znajdował się w otoczeniu starodrzewia, na terenie działki może zostać zaprojektowane oczko wodne, basen, koty tenisowe, mini pole golfowe. Dom będzie miał minimum dwie kondygnacje i różne udogodnienia oraz mnóstwo elektronicznych gadżetów. Ale przede wszystkim zostanie wyposażony dodatkowo w siłownię, saunę, jacuzzi. Rezydencja musi posiadać słoneczne tarasy i balkony oraz bardzo wygodny, duży garaż, który pomieści kilka bardzo drogich samochodów. A aranżacja samego wnętrza? Przestrzeń zaaranżowana tak, by wszystkich zachwycała. Nowoczesność najczęściej jest przemieszana z klasyką, do wykończenia zostaną użyte materiały z najwyższej półki - cenowej i jakościowej. Tak wyglądają rezydencje bogaczy i dla nich powstają projekty domów nowoczesnych - nowoczesnych rezydencji.