Koszt adaptacji projektu

Osoby decydujące się na kupno gotowego projektu domu doskonale zdają sobie sprawę z konieczności wykonania adaptacji projektu. Oprócz rzeczy oczywistych zawierających się w pierwszej, koniecznej części tego procesu, którą każdy projektant wykonuje wedle wskazań Rozporządzenia Ministrów, może mieć miejsce tak zwany drugi etap adaptacji projektu. Jest on wykonywany na życzenie inwestora i charakteryzuje się przede wszystkim dopasowaniem projektu domu do oczekiwań zamawiającego. To może oznaczać zmiany w wielkości pomieszczeń, w układzie ciągów komunikacyjnych, czy też w ilości lub wielkości stolarki okiennej. Naturalnie są to tylko przykłady, ponieważ możliwości jest wiele. Ten etap tak naprawdę należy do Inwestora, który powinien dokładnie określić co chce zmienić i jakich rozwiązań oczekuje. Nie mniej jednak warto też przypomnieć, że każda zmiana podnosi koszt projektu domu, a więc lepiej wybrać taki, który będzie najbardziej zbliżony we wszystkich detalach do naszych wizji. Pierwsza część adaptacji projektu zazwyczaj oscyluje w okolicach 1500 złotych. Są to najczęściej proste zmiany, które niejako są też łatwy do wyliczenia. O wiele więcej będzie nas kosztowała przemiana projektu w momencie gdy wprowadzane przez nas zmiany zaczną być tak duże, że będą ingerowały w konstrukcję budynku. W takim momencie tak naprawdę projekt domu wymaga całkowitej zmiany. Pod ingerencją w konstrukcję rozumiemy zmiany dotyczące rozmieszczenia ścian nośnych, zbrojenia stropów, schodów, a także przebiegu instalacji, sposobu podparcia stropów i podwyższenia ścianki kolankowej co ma wpływ na oparcie dachu. Kosmiczne koszty adaptacji projektu będą realnymi jeśli zechcemy adaptować na przykład poddasze nieużytkowe i zmieniać je na przyszłe cele lokalowe - mieszkaniowe. Podobnie będzie wyglądała sytuacja gdy zamarzy nam się piwnicy. Z całą pewnością takie zmiany okazują się być finansowo nieopłacalne, ponieważ lepiej wybrać inny projekt domu aniżeli przerabiać praktycznie cały i narażać się na potężne kwoty do zapłaty.

Czy architekt adaptujący projket domu, może dokonać zmian w projekcie?

Gotowe projekty domów mają tę zaletę, że łatwo można je kupić i są o wiele tańsze niż te, które wykonuje się pod indywidualne zamówienie późniejszego inwestora. Prawda jest jednak taka, że gotowy projekt należy poddać odpowiedniej adaptacji. Jest to czynność obowiązkowa, dzięki której uzyskamy pozwolenie na budowę. Co to jest adaptacja projektu domu?

Adaptacja projektu budynku nie jest niczym innym, jak dostosowaniem projektu do pewnych formalnych wymogów. Aby gotowy projekt domu spełniał wszelkie wymagania i był zgodny z prawem, musi być między innymi dopasowany do obowiązującej na danym terenie Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu albo, gdy jej nie ma – do wypisu i wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Powinien uwzględniać warunki klimatyczne i gruntowe działki, na której ma stanąć budynek. Architekt adaptujący musi wykonać także projekt zagospodarowania działki wraz z naniesieniem budynku na odpowiednią mapę geodezyjną. To są podstawowe czynności, jakie musi wykonać architekt, ale czy ta sama osoba może dokonać zmian w projekcie, który kupiliśmy?

Architekt adaptujący może także dostosować projekt do wymagań inwestora. Może z powodzeniem dokonać w nim odpowiednich zmian. Oczywiście, wszystko zależy od rodzaju umowy zawartej między inwestorem, a architektem. Jakich zmian może dokonać architekt w projekcie domu? Zmiany dzielimy na łatwe i trudne. Do łatwych zaliczamy między innymi zmianę kąta nachylenia dachu, zmianę wielkości oraz kształtu i rozmieszczenia okien i drzwi. Prosta jest także zmiana stropu oraz zmiany w funkcji pomieszczeń, czy samego rozmieszczenia ścianek działowych. Najtrudniejsze są zmiany związane z konstrukcją budynku. Do trudnych zalicza się przemianę domu parterowego na dom z użytkowym poddaszem, zmiany w wymiarach zewnętrznych budynku, zmiana materiałów w wybranej technologii budowy. Ceny takiej adaptacji również zależą od tego, co chcemy zmienić w projekcie, dlatego warto wysłać propozycję do kilku architektów i wybrać najlepszą ofertę.

Dom pasywny

W ofercie naszego biura projektowego mogą Państwo między innymi zauważyć projekty domów pasywnych. Są to domy energooszczędne bardzo modne w dzisiejszych czasach. Charakteryzują się on przede wszystkim tym, że ich zapotrzebowanie na energię w trakcie użytkowania jest około ośmiokrotnie mniejsze niż w domach tradycyjnych, a to wiąże się przede wszystkim z dużymi oszczędnościami pieniędzy. Każdy, kto ma zamiar budować sobie dom powinien zwrócić na to uwagę ze względu na ochronę środowiska oraz ze względu na swoje pieniądze. Dom pasywny jest przede wszystkim energooszczędny i na tym się przede wszystkim skupia. Przy budowie właśnie takiego domu zwraca się uwagę na parametry materiałów, z których dany dom jest zbudowany w taki sposób, aby jak najmniej energii uciekało. Domy pasywne są domami nowoczesnymi, które dzięki swojej idei dążą do tego, aby całkowicie zlikwidować tradycyjne systemy grzewcze, a jedynie korzystać z energii słońca i tego, co mamy dostępne. W niektórych przypadkach trzeba trochę dogrzać pomieszczenia, ale standardowe systemy grzewcze zastępuje się przede wszystkim ogrzewaniem wentylacyjnym albo ogrzewaniem podłogowym. Można przy tym zauważyć, że ze ścian znikają nam grzejniki i otrzymujemy więcej miejsca. Projektując taki dom kładziemy największy nacisk na powstające w domach mostki cieplne. Skupiamy się na tym, aby zaprojektowane przez nas domy posiadały zewnętrzną powłokę budynku tak szczelną, że nie będzie ona przepuszczała powietrza, a stolarka okienna będzie bardzo szczelna. To przede wszystkim te elementy zapewniają nam spełnienie warunków i wymogów domu energooszczędnego – pasywnego i właśnie my projektujemy między innymi takie domy. Każdy, kto decyduje się na budowę domu powinien zdawać sobie z tego sprawę, że z roku na rok domy pasywne stają się w Polsce standardem, dlatego właśnie warto zainwestować w dom budowany taką metodą a nie tradycyjną.

Z domu tradycyjnego w dom energooszczędny

Domy energooszczędne stają się tak bardzo modne, a zarazem opłacalne, że coraz większa liczba osób zastanawia się nad przeprojektowaniem swoich własnych domów. Zaadoptowanie projektu energooszczędnego do stanu istniejącego nie jest łatwe, jednak jest wykonalne. Nasi projektanci również takimi sprawami się zajmują. Nie projektują tylko nowych domów energooszczędnych, ale również tworzą projekty domów energooszczędnych do domów już istniejących. Przecież nikt nie powiedział, że zawsze musimy wykorzystywać 10kW/m2 energii i płacić kolosalne sumy za ogrzewanie. Oczywiście na wszystkie tego typu zmiany są potrzebne projekty i odpowiednie wyliczenia, żeby na przykład docieplenie domu miało sens, a nie było bezsensownym wyrzuceniem pieniędzy. Nasi projektanci proponują do stanów istniejących najlepsze a zarazem najtańsze rozwiązania, aby domy tradycyjne stały się domami energooszczędnymi. Zanim podejmą Państwo jakąkolwiek decyzję zapraszamy do naszego biura na konsultację. Nasi projektanci są w stanie oprócz projektu dokonać wstępnej kalkulacji oraz prognozy, w jakim czasie poniesione raz koszty się Państwu mogą zwrócić. Oczywiście nie będzie to mały koszt i każdy potencjalny inwestor powinien się z tym liczyć, jednak jednorazowo zainwestowane pieniądze będą się przy naszych rozwiązaniach Państwu zwracać a zarazem procentować latami. Warto przy tym wspomnieć, że dom mający status energooszczędnego zwiększa jego wartość rynkową, a zarazem podnosi komfort mieszkania. Jednym słowem dom energooszczędny jest domem luksusowym i tak trzeba na niego patrzeć. Nie trzeba od razu budować nowego domu, można przeprojektować nasz dom i cieszyć się jego walorami wiele lat, a nawet będą z tych oszczędności cieszyć nasze dzieci, bo raz porządnie zainwestowane pieniądze nie giną tylko procentują, w tym przypadku dużą oszczędnością energii oraz dużym luksusem w trakcie ogrzewania domu oraz całego jego użytkowania.

Nowoczesny dom - najważniejsze cechy

Wiele osób, które decydują się na budowę własnego domu, sięga po klasyczne, sprawdzone rozwiązania. Tradycyjne projekty domów są oczywiście bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, warto jednak wziąć pod uwagę także bardziej nowoczesne rozwiązania.
Domy nowoczesne charakteryzują się kilkoma podstawowymi cechami, które warto poznać, zanim zdecydujemy się na wybór tego rozwiązania. Przede wszystkim są to zazwyczaj budynki parterowe, czyli jednokondygnacyjne, często z płaskim dachem. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność, ale także na bardziej swobodne kształtowanie bryły samego budynku. Domy jednorodzinne tego typu cechują się jednak zazwyczaj raczej prostotą formy. Właśnie prostota widoczna na zewnątrz, ale także wewnątrz budynku jest kolejną cechą nowoczesnych domów. Ważny jest także minimalizm. Są to budynki, które nie posiadają wielu elementów dekoracyjnych. Nie oznacza to jednak, że są nieciekawe pod względem estetycznym. Prostota i minimalizm nowoczesnych domów idzie zazwyczaj w parze z przykładaniem dużej wagi do strony estetycznej całego projektu. Wnętrza domów nowoczesnych charakteryzują się przede wszystkim przestronnością - duże, otwarte przestrzenie, które pozwalają na swobodny przepływ światła oraz powietrza to bez wątpienia jedna z najważniejszych cech nowoczesnego budownictwa. W przypadku tego stylu projektanci często rezygnują ze zbędnych ścian działowych oraz drzwi, zostawiając jak najwięcej otwartych przejść. Minimalizm jest również zachowany w wystroju wnętrza nowoczesnego domu. Jeśli lubimy wnętrza ozdobione dużą ilością dekoracyjnych detali, nowoczesny minimalizm może nie przypaść nam do gustu.
Nowoczesne domy są rozwiązanie, które cieszy się największą popularnością wśród młodych ludzi, którzy nie posiadają dużej rodziny. Projekty tego typu domów często kładą spory nacisk na oryginalność i ciekawe rozwiązania architektoniczne, przy zachowaniu prostoty i minimalizmu.

Parterowy dom - ciekawe rozwiązanie

Domy parterowe kojarzą się zazwyczaj z małymi domkami ukrytymi pod ciężkimi, spadzistymi dachami. Nie musi tak jednak być - dom parterowy również daje bardzo duże możliwości stworzenia oryginalnego projektu, zawierającego różne ciekawe rozwiązania architektoniczne.
Jeśli zastanawiamy się nad wyborem parterowego domu, powinniśmy wiedzieć, że projekty domów parterowych o płaskim dachu są zazwyczaj dużo ciekawsze, niż tych o dachu spadzistym. Wynika to z tego, że płaski dach nie narzuca określonego, bardzo zwartego kształtu bryły budynku. Płaski dach pozwala na bardzo swobodne kształtowanie konstrukcji i na przykład na rozbicie jej na kilka odrębnych brył. Oczywiście takie rozwiązanie wymaga odpowiedniej, dosyć dużej działki. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością wolnej przestrzeni możemy spokojnie zdecydować się na tego typu rozwiązanie. Dodatkową zaletą parterowych domów jest to, że często są tańsze w realizacji. Projekty domów parterowych stawiają zdecydowanie mniejsze wymagania ścianom konstrukcyjnym, nie wymagają uwzględniania schodów. Budowa domu jednokondygnacyjnego nie wiąże się z koniecznością stawiania wysokich rusztowań.
Oczywiście parterowe domy mają również swoje wady. Należy do nich między innymi problem z rozmieszczeniem instalacji, który wynika przede wszystkim z dużej odległości między kuchnia a łazienką. Innym problemem, który wiąże się często z domami parterowymi jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Jeśli jednak uporamy się z tymi problemami, dom parterowy może okazać się naprawdę ciekawym rozwiązaniem. Projekty parterowych domów charakteryzują się naprawdę dużą różnorodnością i dają wyjątkowo dużą swobodę wyboru konkretnych rozwiązań. Oczywiście bardzo wiele będzie zależało także od możliwości naszego portfela oraz działki, którą dysponujemy, warto jednak rozważyć wybór domu jednokondygnacyjnego.

Adaptujemy gotowy projekt domu

Budowa domu nie jest prostą sprawą. Nawet jeśli mamy działkę, to jeszcze potrzebujemy odpowiednich dokumentów, a wśród nich projektu domu. Gdy chcemy szybko postawić budynek, wystarczy nam jego gotowy plan. Takie projekty oferują na przykład portale internetowe. Jednak gotowe projekty domów nie zawsze zaspokoją nasze pragnienia, marzenia i wyobrażenia o tym, co chcemy wybudować, a także nie w pełni mogą pasować do rozwiązań technologicznych, jakie chcemy zastosować i do miejsca, w którym planujemy postawić budynek. Gotowy projekt z zasady należy adaptować, a bynajmniej go sprawdzić, czy będzie zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego oraz obowiązującej na danym terenie Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu.

W jaki sposób możemy to zrobić? - pytają zainteresowani, a także zastanawiają się nad kwestią, kto wykona adaptację projektu? Adaptacja projektu to zadanie dla architekta adaptującego. Inwestor może wybrać architekta, któremu chce zlecić wykonanie adaptacji. Architekt podejmujący się takiego zadania musi legitymować się odpowiednimi uprawnieniami projektowymi. Musi również posiadać aktualne zaświadczenie o przynależności do Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa. W chwili, gdy rozpoczyna prace nad aptacją projektu, zaczyna na nim spoczywać cała odpowiedzialność za odpowiednie i prawidłowe wykonanie wszelkich czynności projektowych. Odtąd uważany jest także za projektanta danego obiektu. Architekt może rozpocząć swoje zadanie, wtedy gdy otrzyma odpowiednie dokumenty. Jest to dokumentacja projektu gotowego w czterech egzemplarzach, mapa geodezyjna do celów projektowych, Decyzję o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu lub Wypis i Wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz warunki techniczne przyłącza elektrycznego, gazowego, wodociągowego i kanalizacyjnego.

Pamiętajmy więc o uprawnieniach architekta, które należy sprawdzić oraz o dokumentach, jakie musimy dostarczyć sami do biura architektonicznego. Adaptacja projektu - krok do spełnienia marzeń o własnym domu.

Adaptacja gotowego projektu

Wśród wielu usług oferowanych przez różnego rodzaju biura projektowe znajduje się także tak zwana adaptacja projektów gotowych, czyli dopasowanie projektu typowego, wybranego z katalogu, do wymogów konkretnej działki.
Naniesienie zmian w projekcie gotowym jest wykonane zawsze przez kompetentnego architekta adaptującego, który bierze pod uwagę zarówno specyfikę działki, jak i plan zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje w danej okolicy. Naniesione zmiany powinny także w miarę możliwości uwzględniać uwagi i potrzeby klienta, który wybrał projekt gotowy. W praktyce w projektach tego typu zazwyczaj wprowadza się sporo indywidualnych zmian, wynikających zarówno z konieczności natury technicznej i prawnej, jak i życzeń osób, które dokonują inwestycji. Ponieważ budowa własne domu jest bardzo dużą inwestycją, warto dokładnie przemyśleć zmiany nanoszone w projekcie budynku. Mogą one przełożyć się w znacznym stopniu na komfort oraz koszty użytkowania domu, a co za tym idzie na zadowolenie i satysfakcję, które będą się z tym wiązały.
Adaptacja gotowego projektu domu jest procesem koniecznym do uzyskania pozwolenia na budowę. Warto o tym pamiętać i wziąć to pod uwagę, gdy decydujemy się na wybór projektu z katalogu. Nie będzie on bowiem nadawał się od natychmiastowego rozpoczęcia budowy. Musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż architekt adaptujący oraz konstruktor budowlany dokonają odpowiednich pomiarów i naniosą zmiany w gotowym projekcie domu. .Jeśli mamy gotowy projekt domu, adaptacja jest zazwyczaj dokonywane przez te same biuro projektowe, które przygotowało projekt budynku. Możemy jednak także poszukać bardziej korzystnej oferty cenowej, czyli innego biura, które przystosuje nasz projekt za bardziej korzystną cenę. Oferta różnego rodzaju biur projektowych jest bardzo bogata, mamy zatem zawsze z czego wybierać najlepsze rozwiązanie.

Domy jednorodzinne

Budowa domu jednorodzinnego to nadal jedna z najbardziej popularnych inwestycji, na które się decydujemy. Ten fakt nie może dziwić, zwłaszcza jeśli pomyślimy o standardzie wielu mieszkań w blokach. Wiele osób marzy o własnym domu pod miastem, nawet jeśli miałby to być mały, parterowy domek jednorodzinny.
Gdy już zdobędziemy potrzebne środki finansowe i zdecydujemy się na budowę domu, staniem przed kilkoma podstawowymi dylematami. Pierwszym z nich będzie wybór odpowiedniej działki. Jest to bardzo istotna kwestia ze względu na dwa problemy. Po pierwsze chodzi o jak najlepszą lokalizację ze względów komunikacyjnych, co przełoży się bezpośrednio na jakość naszego życia w przyszłości. Drugi powód to specyfika samej działki, jej wielkość, kształt oraz rodzaj podłoża. Wszystko to przełoży się bezpośrednio na dalszy proces budowy domu i może nam go ułatwić lub utrudnić. Pod budowę domu jednorodzinnego warto jest wybierać standardowe działki na terenie zabudowanym.
Kolejnym dylematem przed jakim staniemy będzie bez wątpienia wybór odpowiedniego projektu. Domy jednorodzinne, które znajdziemy w katalogach z gotowymi projektami są naprawdę różnorodne. Różnią się zarówno metrażem, jak i stylem w którym zostały zaprojektowane. Tutaj wszytko zależy od naszych potrzeb oraz zasobności portfela. Warto dobrze przemyśleć swoją decyzję i wybrać rozwiązanie, które pozwoli w optymalny sposób pogodzić nasze potrzeby mieszkaniowe oraz możliwości finansowe. Na szczęście znajdziemy wiele projektów domów jednorodzinnych, które zostały stworzone tak, aby zapewnić możliwie jak największe oszczędności w czasie budowy. Są to jednocześnie projekty, które są starannie przygotowane oraz spełniają wszystkie konieczne normy, nie musimy się zatem obawiać ich wyboru. Jest to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które dysponują ograniczonym kapitałem.