O luksusie słów kilka

Luksus kojarzy nam się jednoznacznie z wielkim przepychem. Domy luksusowe są synonimem bogactwa, zamożności. Wyobrażamy je sobie na podobieństwo nowoczesnych pałaców z basenami, siłowniami, saunami i innymi udogodnieniami takimi jak windy czy olbrzymie tarasy. Ale domy luksusowe nie muszą kosztować fortuny. Mogą być dostępne dla każdego. Domy luksusowe to domy nowoczesne, ekologiczne i energooszczędne, ale przede wszystkim to budynki inteligentne. Co to jest dom inteligentny i co ma wspólnego z luksusową rezydencją?

Czym właściwie jest inteligentny dom? Temat jest satosunkowo popularny i coraz więcej mówi się i słyszy o inteligentnych budynkach. Ale, jak to wygląda w praktyce? W zasadzie przeciętny Kowalski nie odpowie na to pytanie konkretnie, pozostaną domysły na temat technologii, elektroniki w takim domu. Inteligentny dom luksusowy będzie nam się kojarzył z budynkami rodem z science fiction jako budynek nieprzyjazny, zimny i surowy. Czy tak jest naprawdę? Warto ten stereotyp przełamywać, dlaczego? Ponieważ to, jak w tym domu będziemy się czuli, zależy tylko i wyłącznie od nas czyli mieszkańców i właścicieli takiego budynku.

Główną zaletą domu inteligentnego jest dostęp do nowoczesnych technologii, które służą wygodzie i bezpieczeństwu użytkowników. Domy luksusowe dbają także o bezpieczeństwo naszej planety, są bowiem ekologiczne. Koszty wybudowania domu inteligentnego zwracają się w niedługim czasie, a właściciele oszczędzają na jego codziennym utrzymaniu. Dlatego też przed budową klasycznego domu warto się zastanowić, czy nie lepiej byłoby doinwestować trochę więcej i zbudować dom nowoczesny, inteligentny dom.

Inteligencja takiego budynku polega przede wszystkim na tym, że jest energooszczędny, ma bowiem wbudowane specjalne czujniki, które same uruchamiają odpowiednie urządzenia, a gdy z nich nikt nie korzysta - wyłączają. Same zapalają światło i gaszą. Rolety w oknach mogą automatycznie dopasowywać się do pory dnia i zamykać się, gdy w pokoju zrobi się ciemno. Są to udogodnienia, które stają się coraz popularniejsze.

Adaptacja projektu domu

Wybór gotowego projektu domu z katalogu jest rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać, że gotowy projekt zawsze musi przejść proces adaptacji, czyli przystosowania do wymagań działki, na której ma być zrealizowany. Bez naniesienia odpowiednich zmian nie będziemy mogli uzyskać pozwolenia na budowę i rozpocząć inwestycji.
Adaptacja projektu domu wykonywana jest przez architekta adaptującego. Polega przede wszystkim na naniesieniu odpowiednich zmian na projekcie, ale może także obejmować pomoc w wypełnieniu i przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Dostosowanie projektu budynku do wymagań działki może wiązać się z wprowadzeniem zmian na przykład w kącie nachylenia dachu lub konstrukcji i grubości fundamentów. Wiele zależy od takich czynników jak plan zagospodarowania przestrzennego oraz parametry samej działki, na której ma stanąć budynek. Warto również wiedzieć, że poprawki w projekcie możemy wprowadzać także już po rozpoczęciu budowy domu. Oczywiście w zdecydowanej większości przypadków wymagają one dokonania odpowiedniego zgłoszenia. Zaniedbanie formalności w tej kwestii może niestety wiązać się nieprzyjemnymi konsekwencjami, które mogą również wpłynąć na opóźnienie w realizowaniu inwestycji.
Wszystkie domy jednorodzinne oraz inne budynki, które powstają na podstawie gotowego projektu, muszą przejść proces adaptacji. Na szczęście adaptacja projektu oferowana jest zazwyczaj przez biuro projektowe, które przygotowało dany projekt i wliczona jest w jego cenę, dlatego nie stanowi poważnych kosztów. Biorąc pod uwagę cenę przygotowania projektu domu na indywidualne zamówienie oraz skalę wydatków związaną z budową domu, dostosowanie gotowych rozwiązań nie wydaje się sporym obciążeniem finansowym.

Zalety gotowego projektu domu

Gotowe projekty domów z katalogu mogą wydawać się mało interesującym rozwiązaniem, przeznaczonym przede wszystkim dla osób, których po prostu nie stać na zamówienie indywidualnego projektu przygotowanego zgodnie z ich potrzebami. Gotowe projekty mają także inne zalety i po bliższym zastanowieniu się, można dość do wniosku, że nie są wcale takim złym rozwiązaniem.
Oprócz oczywistej oszczędności pieniędzy projekty domów z katalogu to przede wszystkim sprawdzone i praktyczne rozwiązania wypróbowane już przez osoby, które zdecydowały się wcześniej na ich wybór. Nie musimy się także obawiać, że są one gorszej jakości - tego typu projekty, tak samo jak te zamawiane indywidualnie, przygotowywane są przez w pełni profesjonalnych architektów, którzy opracowują je zgodnie ze wszystkimi normami. Nie powinniśmy mieć więc w żadnym wypadku poczucia, że otrzymujemy produkt w jakikolwiek sposób gorszy pod względem jakości. Kolejną zaletą gotowego projektu domu jest oczywiście oszczędność czasu. Wybór rozwiązania z katalogu to dużo szybszy proces niż przygotowywanie nowego projektu od zera, jest to więc szczególnie korzystna opcja dla wszystkich, którzy nie mogą zbyt długo czekać. Jeśli zależy nam na wprowadzeniu jakiś konkretnych rozwiązań lub na oryginalności, także wśród gotowych projektów domów znajdziemy wiele ciekawych i różnorodnych pomysłów. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że możemy wprowadzić zmiany w tego typu projekcie, które sprawią, że będzie on lepiej dopasowany do naszych potrzeb.
Domy jednorodzinne wybudowane na podstawie gotowych projektów to praktyczne i oszczędne rozwiązanie, które umożliwia wielu osobom z ograniczonym kapitałem postawienie własnego domu. Warto pamiętać, że w przypadku tak poważnej inwestycji jaką jest budowa domu, liczy się przede wszystkim nasze zadowolenie oraz wygoda, dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór projektu.

Najważniejszy etap adaptacji projektu

Inwestorzy stawiający pierwsze kroki wybierają swój własny projekt domu, który wydaje się pasować do ich działki, położenia terenu, okolicy. Nie mniej jednak okazuje się, że sam projekt to dopiero początek, wypadowa do dalszych działań. W świetle prawa jest to jedynie projekt obiektu budowlanego, a nie pełnowartościowy projekt architektoniczno - budowlany. Wiadomo także, że projekt jest potrzebny do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. W związku wpierw potrzebna jest adaptacja projektu. Na czym ona polega i czemu służy? Wspomniana czynność ma za zadanie dostosować wybrany projekt do indywidualnych uwarunkowań zarówno okolicy, jak i gruntów, działki. Najogólniej mówiąc musi spełnić wymagania warunków zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. Projekt domu staje się indywidualnie dopasowany do konkretnej działki, do obowiązującej na niej praw. Adaptacja projektu składa się z dwóch zakresów chociaż często wystarczającym okazuje się ten pierwszy. Charakteryzuje się on czynnościami wykonywanymi przez projektanta - architekta będącego autorem podstawowego projektu, który dostosowuje projekt domu do konkretnych warunków działki. Bierze przy tym procesie pod uwagę takie czynniki jak strefę klimatyczną, właściwości gruntu, ukształtowanie terenu, wielkość działki. Ważny podczas adaptacji projektu jest wspomniany wyżej plan zagospodarowania działki. Projektant wykonuje specyfikację konstrukcji i instalacji a także weryfikuje obliczenia. Zazwyczaj to właśnie ten proces jest wystarczający i nasz projekt domu staje się w pełni funkcjonalny i pełnoprawny. Nie mniej jednak bywają sytuacje, w których ten zakres należy poszerzyć. Wynika to głównie z niezgodnością projektu bazowego do urzędowych warunków. Najczęściej w takich sytuacjach wrażliwą kwestią jest kąt nachylenia dachu, wysokość, szerokość budynku albo też szerokość elewacji.

Zastosowanie różnych technologii

Kompetencje naszych pracowników nie kończą się na narysowaniu murów i wyliczeniu potrzebnej stali. Nasi projektanci mają bardzo szeroki zakres posiadanej wiedzy, którą przez cały czas poszerzają. Doradzą oni Państwu między innymi, jaki dobrać rodzaj instalacji, aby jak najbardziej zmniejszyć koszty utrzymania przez Państwa wymarzonego domu, ale jednocześnie, aby zachowali Państwo najwyższy komfort. Jesteśmy w stanie doradzić Państwu jak i dla Państwa zaprojektować instalację wodno-kanalizacyjną, instalację elektryczną, teletechniczną czy też nawet alarmową. Dodatkowo nasi projektanci są wyspecjalizowani w pompach ciepła, więc są w stanie Państwu przedstawić jej działanie oraz jednocześnie zaprojektować ją dla Państwa. Warto przy tym wspomnieć, że pompa ciepła pozyskuje energię cieplną ze źródeł naturalnych takich jak na przykład grunty czy powietrza. Jest to urządzenie małych gabarytów, bo można ją porównać do lodówki. Jest to jedno z rozwiązań stosowanych w domach pasywnych lub energooszczędnych, dlatego warto jest się nad taką pompą zastanowić. Dzięki niej oszczędza się energię, ma się zapewnioną dobrą wentylację w domu oraz nie pojawia się wilgoć w domu. Jak widać pompa cieplna ma same zalety, ale o tym bliżej przedstawią wszelkie informacje Państwu nasi projektanci, którzy takimi tematami zajmują się, na co dzień i na pewno kompetentnie odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania. Jednocześnie mogą Państwo zapytać o domy inteligentne, które również są tą lepszą stroną naszych projektantów. Projektujemy domy jednorodzinne w systemie EIB od kilku lat i musimy przyznać, że ta technologia się zaczyna bardzo przyjmować na naszym rynku. Są to domy zarówno energooszczędne jak i luksusowe, czyli jest to połączenie kilku rzeczy na raz. W domach luksusowych dzięki zastosowaniu systemu EIB można zarządzać jednocześnie ogrzewaniem, wentylacją i oświetleniem poprzez zintegrowany system sterowania.

 

Oszczędzajmy energię

O tym jak ważne jest w dzisiejszych czasach oszczędzanie energii wie chyba każdy i każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to główny element, którym każdy inwestor powinien się kierować. Najważniejsze przy domu energooszczędnym jest jego położenie, bo właśnie pod nie będą projektowane ściany oraz przegrody, aby jak najmniej ciepła z domu jednorodzinnego uciekało w trakcie użytkowania. Nie wiele osób sobie zdaje sprawę z tego, że najpierw projektant powinien pojechać na działkę i zobaczyć, co ją otacza, jak jest dokładnie ulokowana i jak będzie na niej posadowiony dom. Dla naszych projektantów jest to pierwszy krok, który robią. Najpierw jadą na działkę i patrzą jak można wykorzystać tam źródła energii w największej skali. Następnie pokazują inwestorowi jak oni widzą ułożenie domu na działce, aby w konkretny sposób wyeliminować mostki cieplne. Nasze biuro projektowe specjalizuje się w projektowaniu domów jednorodzinnych energooszczędnych wykorzystując najróżniejsze, a zarazem najlepsze technologie wykonania. Projektanci proponują najlepsze rozwiązania, jeżeli chodzi o konstrukcję ścian, elementy wykończeniowe czy stolarkę okienną. Państwo, jako inwestorzy powinni pamiętać o tym, że wybudowany dom energooszczędny znacznie podwyższa komfort użytkowania, przez co bardzo rośnie jego wartość rynkowa. Jako biuro projektowe oprócz dobrze dobranych materiałów i do budowy domu energooszczędnego zapewniamy również projekt energetyczny domu, który jest potwierdzenie oszczędności energii. Warto jest się spotkać z naszym przedstawicielem, aby mógł Państwu w pełni przedstawić ofertę, ponieważ oprócz domów energooszczędnych, które w dzisiejszych czasach są bardzo popularne i jednocześnie dają luksus użytkowania to również projektujemy domy jednorodzinne tradycyjne w formie luksusowej, które również cieszą się bardzo dużym zaufaniem naszych klientów.

Typowy projekt domu

Jednym z rozwiązań najczęściej wybieranych przez osoby, które decydują się na własny dom jednorodzinny jest projekt typowy, czyli gotowy projekt przygotowany przez biuro projektowe. Tego typu rozwiązanie ma wiele zalet, które wpływają na jego popularność i duże zainteresowanie jakim się cieszy.
Typowe projekty domów to przede wszystkim zazwyczaj klasyczne i sprawdzone rozwiązania, które mają zaspokoić przede wszystkim praktyczne potrzeby mieszkaniowe rodzin. W wielu gotowych projektach domów największy nacisk położony jest na połączenie komfortu, jaki powinien zawsze wiązać się z posiadaniem własnego domu, z praktycznymi i oszczędnymi rozwiązaniami. Gotowy projekt domu jest dokładnie przemyślany i opracowany z wykorzystaniem różnego rodzaju funkcjonalnych rozwiązań. Bardzo dużą zaletą gotowego projektu jest oczywiście duża oszczędność pieniędzy, która wiąże się z jego wyborem. Przygotowanie projektu na indywidualne zamówienie daje większą swobodę w zastosowaniu różnych pomysłów, jest jednak dużo bardziej kosztowne, zajmuje znacznie więcej czasu i tak naprawdę nie jest konieczne. Także w gotowym projekcie domu możemy bez problemu wprowadzić pewne zmiany, które sprawią, że będzie on bardziej odpowiadał naszym potrzebom mieszkaniowym. Na rynku dostępna jest tak duża ilość projektów typowych, że bez problemu znajdziemy wśród nich rozwiązania, które będą nas interesowały. Gotowe projekty domów to również nie tylko nudne i mało oryginalne pomysły. Możemy poszukać bardziej interesujących projektów, na przykład domów z drewnianych bali lub nowoczesnych domów parterowych. Wszytko zależy od naszej fantazji oraz zasobności portfela.
Jak widać także gotowy projekt domu wybrany z katalogu daje dużą swobodę w realizowaniu planów budowy własnego domu. Nie należy zatem traktować tego rozwiązania jako gorszego, czy nie spełniającego wszystkich standardów.

Projekt domu luksusowego

W wielu naszych projektach mogą Państwo zauważyć przeszklenia ulokowane przede wszystkim w salonach domów. Jest to charakterystyczny element projektów domów nowoczesnych a zarazem tego typu rozwiązania powodują bardzo duży dostęp światła do pomieszczeń i dają przestrzenny charakter salonu. Jest to lubiane rozwiązanie zarówno przez naszych projektantów jak i inwestorów. Trzeba przy tym wspomnieć, że projekt wzbogacony w przeszklenia daje projektowi domu charakter nowoczesności i bardzo dużego luksusu. Osoba przechodząca obok takiego domu na pewno pomyśli, że mieszkają w nim zamożni ludzie, bo przecież, kto myje te okna? A pewno osoba dodatkowo zatrudniona. Również charakterystycznym elementem domów nowoczesnych jest zawarcie w projekcie domu wiele różnych materiałów do zrobienia elewacji. Wiele osób chce, aby ich dom wyglądał wyjątkowo, więc połączenia najróżniejszych kamieni na zewnątrz w wielu przypadkach ze zwykłym barankiem daje niesamowity efekt. Każdy pomysł jest dokładnie brany pod uwagę przez projektanta i dopasowany do panujących wymogów. Nie jest powiedziane, że taka elewacja musi być bardzo droga. Ona ma przede wszystkim zachwycać, a nie świecić na ulicy ceną. Nasi projektanci w projektach domów luksusowych jak i projektach domów nowoczesnych starają się tak dobierać materiały, aby wykonanie projektu nie zajęło wielu lat i nie zrujnowało inwestora finansowo. Jest to bardzo dobra a zarazem ceniona cecha naszych projektantów. Każdy element projektu zarówno przerabianego jak i na nowo powstałego jest dokładnie analizowany z inwestorem, więc mogą być Państwo pewni, że nic nie umknie Państwa uwadze a przy kosztorysie nie będą Państwo w żaden sposób zaskoczeni. Jesteśmy w stanie zaprojektować dom luksusowy zarówno na szerokie jak i wąskie działki, więc to też nie jest dla nas żadną przeszkodą. Wystarczy umówić się z projektantem i rozpocząć pracę.